45 Rockefeller Plaza,
New York, NY 10111

001 917 472 9738

info@segmentcapllp.com

Stopy procentowe Członek RPP Wiesław Janczyk mówi o możliwej obniżce

Posted by

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3 proc. M/m, nośników energii spadły o 0,3 proc., cen paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,9 proc.. Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 11,5 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w czerwcu – tj. Jak Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 16,1% w ujęciu rocznym w marcu 2023 r.

Rosyjski spisek sabotażowy w Polsce. Światowe echa wypowiedzi Donalda Tuska

Szef banku centralnego dodał, że na podstawie stanowisk wyrażanych przez członków RPP podczas wczorajszego posiedzenia, trudno spodziewać się, aby uznali oni podczas następnego posiedzenia, że niepewność, która stała za utrzymaniem obecnie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ulegnie już zmniejszeniu. Według Glapińskiego korzystnie na spadek inflacji działa umocnienie się złotego. “Złoty pozostaje wyraźnie silniejszy niż przed rokiem, co także hamuje dynamikę cen w szczególności przez ceny importu” – stwierdził szef banku centralnego. – Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej.

Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Członek RPP wskazuje datę

Dodał, że nie ma pewności, że GUS ma dziś poprawne dane dotyczące cen realizowanych przez klientów w rzeczywistych transakcjach z użyciem kart lojalnościowych uprawniających miliony konsumentów do zakupu po obniżonych cenach. Stwierdził, że chętnie wysłucha komunikatu Urzędu w tej sprawie. Ponadto, w ubiegłym tygodniu przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych J. Cichoń poinformował PAP Biznes, że Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu do końca marca.

Problemy nie opuszczają Chin. Władze próbują ratować rynek nieruchomości

Od października 2021 do października 2022 roku w Polscetrwał cykl podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna Narodowego BankuPolskiego została w tym okresie podniesiona z rekordowo niskiego poziomu 0,1%do 6,75%. I na tym poziomie była utrzymywana przez 11 miesięcy. Był to takżenajostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce w XXI wieku.Równocześnie stopa referencyjna NBP cały czas pozostaje poniżej poziomu inflacjiCPI za ostatnie 12 miesięcy.

Płaca minimalna w Polsce na 2025 r. Jej wzrost zależy od jednego warunku

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero “w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał”.

Czego mogą się zatem spodziewać kredytobiorcy w najbliższych miesiącach? Do końca roku przewidziane są już tylko dwa posiedzeniaRady. Pierwsze z nich odbędzie się w dniach 7-8 listopada, a ostatnie zaplanowano na 5-6grudnia. Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r.

Inflacja jeszcze w tym roku może wzrosnąć

A jaka będzie przestrzeń do cięcia stóp w 2025 r.? “Chciałbym, żeby to było minimalnie 100 pb. lub więcej” – odpisał Czesław Janczyk. Według niego wpływ środków z KPO nie będzie jeszcze istotnie kontrybuował do wzrostu gospodarczego w tym roku, bardziej widoczny wpływ nastąpi w 2025 r. Dynamika wzrostu inwestycji jest spodziewana na poziomie ok. 2% r/r. Maliszewski szacuje, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce w br. Będzie silnie odradzająca się konsumpcja prywatna.

“To, czy pojawią się kolejne obniżki będzie zależało od wyników prowadzonych na bieżąco analiz sytuacji makroekonomicznej naszego kraju” – dodała. Masłowska przypomniała, że RPP rozpoczęła okres podwyżek stóp w październiku 2021 roku, czyli w miesiącu poprzedzającym pojawienie się projekcji. Zatem od 5 października 2023 roku maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek nie może przekroczyć 18,50%. Stopy procentowe w Polsce reguluje Rada Polityki Pieniężnej działająca przy NBP, która poprzez ustalanie ich wysokości realizuje politykę monetarną kraju oraz wpływa na wysokość inflacji. Mimo pozytywnych niespodzianek w zakresie odczytów inflacji konsumenckiej w Polsce, RPP pozostawała jastrzębio nastawiona.

Wskazał, że jego scenariusz bazowy zakłada brak obniżek stóp w tym roku, jednak jest szansa na to pod koniec roku, jeśli pozwoli na to sytuacja na rynku pracy. Zdaniem ekonomistów państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego “listopadowy przekaz z RPP sugeruje, że stopy procentowe mogą pozostać na niezmienionym poziomie do marca 2024 roku”. “Nie wykluczamy, że okres braku zmian kosztów kredytu może zostać wydłużony poza I kw. przyszłego roku, szczególnie gdyby okazało się, że Najnowsze wiadomości o terenie całego kraju lepsza koniunktura w kraju uniemożliwia schodzenie inflacji do celu w perspektywie horyzontu marcowej projekcji (do końca 2026 r.)” – dodali przedstawiciele BGK. Rada Polityki Pieniężnej podczas listopadowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to zaskakująca decyzja dla ekonomistów największych banków w Polsce, którzy spodziewali się kolejnej obniżki – o 25 punktów bazowych (tak jak to miało miejsce w październiku).

  1. Według niego wpływ środków z KPO nie będzie jeszcze istotnie kontrybuował do wzrostu gospodarczego w tym roku, bardziej widoczny wpływ nastąpi w 2025 r.
  2. Efekt ten w kolejnych miesiącach może się utrzymać ze względu na odchodzenie od tarcz energetycznych i powrót do 5-proc.
  3. Największy spadek WIBOR® 3M miał miejsce po wrześniowej obniżce stóp procentowych i to właśnie wtedy najbardziej też obniżyła się rata kredytowa, bo o ponad 195 zł.
  4. “To, czy pojawią się kolejne obniżki będzie zależało od wyników prowadzonych na bieżąco analiz sytuacji makroekonomicznej naszego kraju” – dodała.
  5. Zmarł w wieku 87 lat – podał Reuters, powołując się na dziennik “New York Times”.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział, że o możliwym terminie ewentualnego powrotu do obniżania stóp procentowych będzie można mówić w styczniu 2024 r., jeśli do tego czasu wyjaśnią się kwestie m.in. Jednocześnie wskazał, że gdyby obniżki stóp Co to jest przez zmienną House Nota odsetkowa były zbyt silne, mogłyby być potrzebne podwyżki stóp w poł. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała dziś o obniżeniu stóp procentowych o 75 pkt. Decyzja ta była ogromnym zaskoczeniem, gdyż eksperci spodziewali się obniżki o maksymalnie 25 pkt. Po obniżce główna stopa referencyjna wynosi 6 proc.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może dokonać cięcia stóp procentowych w tym roku o pb – tj. W skali mniejszej niż zakłada rynek (100 pb), ocenił główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski. Według niego wycofywanie przez rząd osłon na ceny energii i żywności w br. Będzie miało krótkoterminowy wpływ na ścieżkę inflacji, natomiast w II poł.

Analitycy Banku Pekao, odnosząc się do tego fragmentu odpowiedzi Masłowskiej, napisali o “nowości w komunikacji RPP”. “Chyba nowość w komunikacji RPP (wywiad z G. Masłowską dla @PAPBiznes) – obniżki stóp jesienią przeciwdziałałyby nadmiernej aprecjacji złotego a benchmarkiem jest kurs opłacalności eksportu” – czytamy we wpisie na Twitterze. Zdaniem ekonomistki, pierwsza obniżka stóp powinna być umiarkowana i powinna wynieść 25 punktów bazowych, ponieważ proces spadku natężenia zjawisk inflacyjnych w Polsce dokonuje się w sposób stopniowy i nie zanosi się na to, aby w tym roku pojawiła się recesja.

Z kolei na Węgrzech – gdzie od października stopy były obniżane siedmiokrotnie, o 525 pb – cykl obniżek spowolnił już w kwietniu. Zdaniem analityków AT, kolejna obniżka o 50 pb nastąpi już w tym tygodniu, a do końca roku oczekują oni dalszych pięciu cięć o 25 pkt. Bazowych, w efekcie stopa procentowa węgierskiego banku centralnego spadnie do 6 proc. Do środowej decyzji RPP odnosił się podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński. – Po wcześniejszym dostosowaniu przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych w krótkim okresie się wyraźnie zmniejszyła – mówił w czwartek prezes Glapiński. – Po drugie w ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność dotycząca tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach – podkreślał szef banku centralnego.

“Spadek inflacji poniżej 10 proc. oraz perspektywa jej powrotu do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej były wymienione przez prezesa A.Glapińskiego jako przesłanki do obniżek stóp procentowych. Naszym zdaniem będą one spełnione w listopadzie” – dodali przedstawiciele tego banku. RPP utrzymuje stopy procentowe bez zmian od kilku miesięcy (stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.). Ostatnią obniżką była — zgodnie z oczekiwaniami — ta z października 2023 r. We wrześniu RPP zszokowała rynek cięciem aż o 0,75 pb. Zaskoczenie było także w listopadzie, już po wyborach, gdy utrzymano koszt pieniądza (spodziewano się cięcia o 25 pb.). Wtedy nastąpiła zmiana retoryki RPP, która od tego czasu większą uwagę zaczęła przykładać do czynników proinflacyjnych i wskazuje na niepewność w tym zakresie, mniej uwagi poświęca zaś aktywności gospodarczej.

„Zakładam, że w warunkach kampanii wyborczej do europarlamentu i samorządowych rząd zdecyduje się do przedłużenia 0% VAT również na II kw. Wróci do celu inflacyjnego banku centralnego do ok. 3%, natomiast wyraźnie wzrośnie w II poł. Wraz z wycofywaniem się rządu z działań osłonowych, osiągając nawet 7%. Inflacja konsumencka wyniesie nieco ponad 5% wobec 11,4% w 2023. Wyraźnie mniej, ale ciągle powyżej celu NBP ” – prognozuje Maliszewski.

W StanachZjednoczonych koniunktura pozostaje natomiast relatywnie korzystna – tak koniunkturę ekonomiczną ocenia Rada Polityki Pieniężnej w październikowym komunikacie. Zapowiadał także, że RPP będzie w marcu dysponowała nową projekcją NBP, która będzie miała wysoki stopień prawdopodobieństwa realizacji. Wskazał, że do tego czasu powinny wyjaśnić się kwestie stanowiące obecnie LBLV Forex Broker-LBLV przegląd i informacje czynniki niepewności dotyczące polityki gospodarczej nowego rządu oraz regulatorów rynku, np. “Trudno powiedzieć, jak się to ułoży, w każdym razie w tej chwili wzrost cen spowodowany wzrostem VAT-u jest mniejszy, niż się wielu wydawało. Warto też pamiętać jednak, że wyższy VAT na żywność podniesie też roczny wskaźnik CPI przez kolejne 12 miesięcy” – oświadczył prezes.

W poprzednich miesiącach również ekonomiści Banku Pekao pisali o tym, że spodziewają się pierwszej obniżki stóp procentowych w 2023 roku. Zwrócono uwagę, że RPP jak na razie nie daje sygnałów dotyczących ewentualnej skali redukcji stóp procentowych. Na początku kwietnia RPP kolejny raz zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych i referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 proc.

Obniżka o 25 punktów bazowych we wrześniu lub październiku jest teoretycznie możliwa – poinformowała członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska. Jak wskazała, rozpoczęcie fazy obniżania stóp procentowych można potraktować jako czynnik mogący przeciwdziałać nadmiernemu umocnieniu złotego, które byłoby niekorzystne dla eksportu. Analitycy Banku Pekao napisali o nowości w komunikacji RPP. Kotecki prognozuje, że inflacja konsumencka wyniesie na koniec tego roku 5-5,5 proc., zaś inflacja bazowa – około 4 proc. Jego zdaniem pod koniec przyszłego roku możemy spodziewać się inflacji CPI na poziomie “poniżej 3-4 proc.”, a więc w granicy celu inflacyjnego NBP.

Rada szacuje, że w sierpniu obniży się również inflacja bazowa. W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej – pisze “Rzeczpospolita”. Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać wkierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach.Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, cooddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej – czytamy. Wprawdzie – jak przyznają analitycy AT – spadek inflacji w Europie Środkowo-Wschodniej w ubiegłym roku był większy niż można było oczekiwać, głównie względu na gwałtowne osłabienie cen żywności i energii. Jednak dane za kwiecień pokazują odbicie inflacji w Polsce (2,4 proc. r/r, w marcu 2 proc.), Czechach (2,9 proc. r/r, w marcu 2 proc.) i na Węgrzech (3,7 proc. r/r, w marcu 3,6 proc.). Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent. Swoją decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie Rada Polityki Pieniężnej uzasadniła między innymi tym, że „obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”.

Od poziomu stóp procentowych zależą bowiem wartości wskaźników referencyjnych m.in. WIBOR 3M i WIBOR 6M, które wpływają na wysokość płaconych rat. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu. „Czynnikiem niepewności jest moment, kiedy w Polce stopy będą obniżane. W latach 2025 – 2026 one będą wyraźnie niższe, aczkolwiek nie wrócą one do tych poziomów, które mieliśmy przed wybuchem pandemii. Cięcia stóp procentowych w Polsce i w innych krajach naszego regionu nie doprowadzą do tych poziomów sprzed pandemii i nowe poziomy równowagi stóp procentowych będą wyższe niż w 2019” – zapowiedział główny ekonomista banku.

Bazowych nastąpi pod koniec roku – wynika z analizy firmy Allianz Trade. Zdaniem jej analityków także bank centralny Rumunii obniży stopy pod koniec roku, a w Czechach i na Węgrzech tempo obniżek spowolni. Prezes banku centralnego Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji prasowej podkreślał, że Rada formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *